Amnesty International – grupa OSTROŁĘKA

amnesty international grupa lokalna ostrołęka

60 rocznica przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

Posted by amnestyostroleka w dniu Październik 27, 2008

Zasady są proste: W tym samym czasie, na podstawie tych samych opisów, piszemy listy – przez 24 godziny bez przerwy. Każdy list jest ważny, dlatego każdy list liczymy. I wysyłamy. Taka fala musi działać!

Maraton Pisania Listów wymyśliło warszawskie środowisko Amnesty w 2001 roku. Z okazji Dnia Praw Człowieka (10

grudnia) chcieliśmy zjednoczyć całą organizację wokół najbardziej tradycyjnej dla AI formy protestu: pisania listów. To wydarzenie, w którym ręcznie pisane, indywidualne dowody niezgody na łamanie praw człowieka są najważniejsze.

Godziny Maratonu, zwłaszcza te nocne, kiedy koncentrując się na ludzkich historiach walczymy ze zmęczeniem, są dla wielu z nas jednymi z najmocniejszych amnestyjnych wspomnień. Z każdym rokiem rośnie liczba osób, które decydują się na spędzenie w taki sposób jednego z grudniowych weekendów. Rośnie więc ilość listów – podczas ostatniej edycji na świecie napisaliśmy około 160 tysięcy listów w 35 krajach, w tym 41 864 w Polsce.

Pisało z nami wiele znanych osób, w tym byłych więźniów sumienia. „Dowody solidarności z prześladowanymi są cały czas potrzebne. W rozmaitych miejscach na ziemi władze łamią prawa człowieka. Czuję się zobowiązany protestować zawsze, gdy o takich przypadkach się dowiem. To nieprawda, że mój jeden głos nic nie znaczy. Razem z tysiącami innych jest słyszalny.” – napisał Jacek Kuroń przed Maratonem w 2003 roku, podczas którego domagał się uwolnienia tybetańskiego mnicha. W zeszłym roku wokalistka Ewelina Flinta pisała w obronie „dziewczyny z al-Qatif”, skazanej w Arabii Saudyjskiej na chłostę za przebywanie z obcymi mężczyznami, choć w istocie została porwana i zgwałcona. Nie minął tydzień, kiedy nadeszła wiadomość o jej ułaskawieniu. W styczniu doszła do nas kolejna dobra wiadomość: Jelveh Javaheri, irańska dziennikarka i obrończyni praw kobiet z organizacji Kampania na Rzecz Równości, została wypuszczona z aresztu. Władze, które zatrzymały ją pod zarzutem „propagandy antysystemowej” i powodowania zamieszania wśród opinii publicznej” jednak zdecydowały się nie wytaczać jej procesu.

Tego roku Maraton przypada trzy dni po 60. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. To też okazja, żeby ją jeszcze raz przeczytać i zwrócić uwagę na prawa, którymi Amnesty do tej pory rzadko się zajmowała – np. prawo do mieszkania. Stąd będziemy pisać listy między innymi w obronie Grupy 78 z Kambodży – osób, które osiedliły się w centrum miasta, a teraz władze chcą wysiedlić ich na dalekie peryferia z odszkodowaniem uniemożliwiającym przeżycie.

Zachęcam wszystkich naszych członków i sympatyków, aby organizowali Maratony w swoich miastach. Wystarczy znaleźć jakieś miejsce i zaprosić znajomych (a także poprosić, aby ci znajomi zaprosili też innych). Wszystkich zainteresowanych zachęcam do kontaktu: wojciech.makowski@amnesty.org.pl

Bądźmy razem 13-14 grudnia! Do zobaczenia na Maratonie!” (za amnesty.org.pl)

W imieniu także naszej grupy, zachęcamy do działania podczas ostrołęckiego maratonu. Przypomnijmy, że Maraton odbył się już rok temu. Jednak z racji, że nie był on organizowany w ramach grupy (bo jak wiemy, ta powstała niedawno), trwał tylko 5 godzin. Jakkolwiek, napisano wówczas przeszło 100 listów co i tak jest nie lada wyczynem w małej Ostrołęce. Pomysłodawcą zeszłorocznej akcji był Wojciech Kordyzon, który teraz aktywnie wspiera naszą grupę oraz jest jednym z zarejestrowanych jej członków.

Aktualnie zostały podjęte kroki w celu organizacji tegorocznego Maratonu. Prócz szukania osób lub instytucji, które zgodziłyby się na nieodpłatne użyczenie sali na 24 godziny, staramy się pozyskać sponsorów. Plakaty, papier- to niestety wszystko kosztuje. Wierzymy jednak, że uda nam się ożywić grupę oraz uświadomić ludzi jak ważna jest działalność amnesty.

Maraton zostanie prawdopodobnie połączony z projekcją filmu. Każdy na wpływ na to, jak będzie on przebiegał. Zachęcamy do współpracy!

Szczegóły wkrótce 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: