Amnesty International – grupa OSTROŁĘKA

amnesty international grupa lokalna ostrołęka

Powiedz STOP! przemocy wobec kobiet!

Posted by amnestyostroleka w dniu Listopad 6, 2008

cytat

Amnesty International jako organizacja pokojowa, sprzeciwiająca się przemocy pod każdą postacią organizuje wiele kampanii. Jest przeciwnikiem dyskryminacji rasowej, dyskryminacji ze względu na płeć, orientację, poglądy i przekonania. Jej działania maja zasięg ogólnoświatowy. Działamy

stop

w wielu krajach, docieramy do jeszcze większej ilości miejsc na świecie.

Jedną z kampanii AI, jest kampania „Stop przemocy wobec kobiet”. w 1995 roku AI prowadziła kampanię na rzecz praw kobiet, jednak jeszcze wtedy nie dotyczyła ona kobiecych ofiar przemocy w rodzinie. Dopiero po 2000 roku (w trakcie kampanii nt. tortur) aktywiści AI zdali sobie sprawę, że przemoc w rodzinie to problem zakrojony nawet na szerszą skalę niż tortury. Właściwie są to dwa, ściśle powiązane ze sobą pojęcia. Pierwszy raport o przemocy wobec kobiet powstał w 2002 roku, w Hiszpańskim oddziale Amnesty International. 2 lata później zapoczątkowano stałą kampanię pt. „Stop przemocy wobec kobiet”. Dotyczy m. in. łamania praw kobiet w rodzinie i relacjach intymnych. Warto dodać, ze w ramach kampanii został przygotowany raport „It’s in our hands: stop violence against women”.

dane1Amnesty International koncentruje się w swoich raportach na aspektach prawnych dotyczących przemocy w rodzinie. W jaki sposób państwo realizuje zobowiązania w zakresie tego problemu. Nakreśla także zapisy prawne zarówno prawa międzynarodowego, jak i polskiego. Wszystkie statystyki brane są z przeprowadzonych przez m. in. GUS i CBOS badań. Cennym źródłem informacji są również raporty Policji. Jednak nie do końca są one wiarygodne, gdyż policja nie zajmuje się naruszeniami, które nie zostały zgłoszone.

Zatem czym jest przemoc wobec kobiet?

Przemoc wobec kobiet ot niewatpliwie szerokie pojęcie. Ogólnie można je podzielić na trzy grupy.

dane2Po pierwsze: przemoc ze strony państwa. Do niej zaliczają się tortury dokonywane na obywatelach przez policję, celników, żołnierzy, służby więzienne itd. Czy żyjąc z państwie demokratycznym, władze nie powinny zapewnić obywatelom nietykalności osobistej? Jako drugą grupę zalicza się przemoc ze strony społeczeństwa. Są to takie przestępstwa, jak m. in. gwałt, molestowanie seksualne w pracy, placówkach edukacyjnych, handel kobietami i zmuszanie do prostytucji. Przemoc w rodzinie dotyczy maltretowania przez partnerów, molestowania dzieci, zaniedbania. Wszyscy doskonale pamiętamy przypadek „Potwora z Amstettem”

Co mogę zrobić, by wesprzeć kampanię?

Opcji jest wiele. Po pierwsze- dołącz do nas. Zostań członkiem AI lub bądź z nami w stałym kontakcie. Aktualnie nasza grupa jest w przygotowaniach spotkania otwartego, poświęconemu omawianej kampanii. Chcemy przedstawic problem z każdego punktu widzenia.

svaw_01Polecamy również zapoznać się z sytuacją kobiet w Twoim regionie. Ten problem jest wszechobecny, a zlikwidować go może tylko nagłaśnianie takich sytuacji. Panuje przekonanie, że słysząc (kolejną już) awanturę u sąsiadów siedzimy cicho, bo nie wypada sie wtrącać w nie nasze sprawy. Jest to krzywdzący mit. Zarówno prawo polskie jak i międzynarodowe zabrania używania przemocy w stosunku do małżonka. Naszą biernoscią, dajemy ciche przyzwolenie, by piekło trwało. Jeśli my nie chcemy ingerować bezpośrednio to na pewno policja ma do  tego prawo. Warto o tym pamiętać.

Zapraszamy do przyłączenia się do nas i do czynnej walki w obronie praw człowieka. Nigdy nie wiadomo, kiedy nam będzie taka pomoc potrzebna…

JG.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Powiedz STOP! przemocy wobec kobiet!”

  1. miki said

    Jedna z ważniejszych akcji Amnesty, chyba nie ma nikogo kto byłby przeciwny ochronie maltretowanych kobiet..

    Chociaż, są wyjątki. Dowcip prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej (za gazeta.pl)
    – Jeśli ktoś bije żonę i z tego powodu prokuratura postawi mu zarzuty, to też będzie zawieszony – interpretował mecenas Andrzej Wach […] – Jednak tylko cudzą żonę. Bo swoją można – żartował Lato.

    Czasem wydaje mi się, że niektórym należałoby obić gębę dla ich własnego dobra ^^.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: