Amnesty International – grupa OSTROŁĘKA

amnesty international grupa lokalna ostrołęka

Maraton Pisania Listów po raz drugi!

Posted by amnestyostroleka w dniu Grudzień 7, 2008

Gurgurov_Mołdawia.Po raz drugi w Ostrołęce, po raz 9 w Polsce. Międzynarodowy Maraton Pisania Listów!

Jak każdego roku, maraton ma swój motyw przewodni. Rok 2008 to 60 rocznica podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Dokumentu, który gwarantuje nam  podstawowe prawa takie jak wolność sumienia, wyznania, zakaz aresztowania, zniewolenia itd. itp.

Jak już oficjalnie wiadomo, tematyka listów będzie różnorodna. Już teraz wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się ze szczegółowymi opisami przypadków tutaj.  Wśród ofiar są obywatele Mołdawii, Wenezueli, Meksyku czy innych krajów. Co ich łączy? To, że wszyscy są lub byli bezprawnie torturowani, aresztowani, niesprawiedliwie sadzeni, prześladowani.

10 grudnia jest dniem kiedy równo przed 60 laty podpisana została Deklaracja. To też dzień, w którym warto się zastanowić, dlaczego państwa, które oficjalnie chcą wolności i sprawiedliwosci, za kulisami, z nadzieją, że nikt im tego nie zabroni, bestialsko traktuje nie tlyko obcych, ale i swoich obywateli.

Wielu z nas teraz mówi: „mam większe problemy, a Irak, Iran i inne „egzotyczne państwa”- to daleko, to mnie nie dotyczy”. Prawda jest taka, że pewnego dnia i każdy z nas może znaleźć się w sytuacji zagrożenia i oczekiwać pomocy.

Wiele osób zadaje także pytanie: „Jak skuteczny jest taki list? Mój głos ma niewiele do rzeczy”. Otóż ma. Ponieważ jeden list plus 20 innych „pojedynczych listów” daje już 21. Zakładając, że w maratonie brałoby udział 20 miast, mamy prosty rachunek. Każde kolejne państwo wysyła co najmniej taką samą ilość listów i już uzbiera się ładna suma (która jest i tak wyższa niż zakładamy 🙂 ).  Głowa państwa dostanie (przynajmniej) pare set tysięcy listów i już nie czuje się bezkarna, bo zdaje sobie sprawę, że skrzętne ukrywanie torturowanego i tak nic nie dało. Co więcej, listy napisane w różnych językach dają mu do zrozumienia, że wie o tym znaczna część świata. Trudno pozostać obojętnym w sytuacji, kiedy o łamaniu przez siebie międzynarodowych umów i traktatów (które samemu się podpisywało) wie tyle osób.

Nasze ingerencje doprowadziły do uwolnienia wielu więźniów, poprawy ich warunków w więzienie, zaprzestania tortur, prawa do obiektywnego i sprawiedliwego procesu sądowego itd. Ale przede wszystkim dały aresztowanym nadzieję i pewność, że nie są anonimowi. Wiadomo jak destrukcyjnie działa na ludzką psychikę poczucie osamotnienia.

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich zainteresowanych na maraton! Zapraszamy także tych, którzy są do nas nastawieni sceptycznie i mają ODWAGĘ swoje argumenty przedstawić twarzą w twarz, a nie tylko w komentarzach. Jesteśmy gotowi podjąć trudne tematy nawet z najbardziej zaciekłym przeciwnikiem 🙂

Ważna informacja: osoba pisząca list nie musi mieć ukończonych 18 lat.

Maraton będzie trwał całą dobę od godziny 12 w sobotę, 13 grudnia, do godziny 12 następnego dnia w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce (Pl. gen. J. Bema 8 ). W tym czasie można przyjść i spokojnie napisać list.

W trakcie trwania maratonu odbędzie się projekcja filmów o tematyce praw człowieka!

Serdecznie zapraszamy! To może być najważniejszy list w Twoim życiu!

Nasz kontakt:

amnestyostroleka.wordpress.com

e-mail: amnesty.ostroleka@gmail.com

gg: 10297785

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Maraton Pisania Listów po raz drugi!”

  1. miki said

    Hejo, jestem ciekawy jak wam poszło, odezwę się jakoś naszymi tajnymi kanałami 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: