Amnesty International – grupa OSTROŁĘKA

amnesty international grupa lokalna ostrołęka

I stało się!

Posted by amnestyostroleka w dniu Styczeń 4, 2009

 

pc130306W dniach 13-14 grudnia 2008 roku  odbył się w po raz drugi już w Ostrołęce Międzynarodowy Maraton Pisania Listów. Walcząc ze zmęczeniem, pisaliśmy przez całą dobę w Muzeum Kultury Kurpiowskiej listy w obronie więźniów sumienia z całego świata. W Polsce była to 9akcja tego typu.

Wynik osiągnęliśmy całkiem niezły, dzięki mieszkańcom naszego miasta, ale także przyjaciół z Makowa Mazowieckiego, Piątku, Łodzi oraz Kutna. Napisaliśmy w sumie przeszło 260 listów.

Tematem przewodnim tegorocznego maratonu było 60-lecie podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela ONZ. Pisaliśmy w sześciu sprawach do Meksyku, Erytrei, Rosji, Wenezueli, Kambodży oraz Mołdawii , apelując o zachowanie podstawowych wolności obywatelskich i wspierając walkę ludzi o ich fundamentalne prawa.

Pisać zaczęliśmy w sobotę o 12, pierwsi goście pojawili się niedługo po rozpoczęciu akcji. Pełni optymizmu szybko powiększaliśmy stos napisanych listów. Dziedziniec muzeum zaczął pustoszeć wieczorem, z czego skwapliwie skorzystaliśmy, by przygotować się do przetrwania nocy. Mieliśmy do tego czasu ponad 160 listów, mimo czego grupa pięciorga śmiałków (jak wielu innych sympatyków Amnesty International w innych miastach w Polsce i na świecie), w prawicy dzierżąc długopis, w drugiej dłoni kubek kawy, poczęła sposobić się do walki z potrzebą snu, by pokazać, że nie są obojętni na los ludzi, których prawa są łamane. Znaczącą część listów napisaliśmy właśnie w nocy. Rankiem następnego dnia zawitało do nas jeszcze kilkanaście osób, które swoim wkładem także powiększyły stos wiadomości do wysłania.  Świadomi, że nie próżnowaliśmy, w niedzielne południe spokojnie zakończyliśmy maraton. W sumie w całej Polsce napisano niemalże 80 tys.  listów, a na świecie aż 323 tys.

Frekwencja na maratonie określona być więc może jako zadowalająca. Cieszy fakt, że akcja nie przeszła bez echa.  Z drugiej strony zaskoczyła nas tak niewielka liczba ostrołęckich pedagogów i nauczycieli oraz brak przedstawicieli władz miasta,  zaproszonych na maraton.

Dziękujemy wszystkim, którzy pisali z nami, za wsparcie, a także pracownikom Muzeum Kultury Kurpiowskiej za pomoc w przeprowadzeniu maratonu.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “I stało się!”

  1. miki said

    Gratulacje, fantastyczna robota! 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: