Amnesty International – grupa OSTROŁĘKA

amnesty international grupa lokalna ostrołęka

W 2008 roku wykonano 2390 egzekucji!

Posted by amnestyostroleka w dniu Marzec 24, 2009

Za onetem:

„2390 osób skazanych na śmierć stracono w 2008 roku, z czego blisko trzy czwarte w Chinach – poinformowała organizacja obrony praw człowieka Amnesty International (AI) w opublikowanym we wtorek dorocznym raporcie.
Według AI, egzekucje przeprowadzono w 25 państwach, przy czym 93 proc. z nich w Chinach, Iranie, Arabii Saudyjskiej, Pakistanie i USA.

W 2008 roku na śmierć skazano 8864 osoby. Kary śmierci nie wykonuje się w dwóch trzecich państw świata. Co prawda można ją orzekać w 59 państwach, ale w praktyce ucieka się do niej tylko 25 krajów.

Jedynym krajem europejskim, gdzie orzeka się jeszcze karę śmierci, pozostaje Białoruś. W 2008 roku stracono tam cztery osoby.

AI podkreśla, że chociaż liczba stwierdzonych egzekucji w Chinach wyniosła 1718 (72 proc. wszystkich na świecie), to w rzeczywistości jest ona prawdopodobnie wyższa, bo władze tego kraju nie prowadzą polityki jawności w tej sferze.

Kontynentem, na którym najczęściej stosuje się karę śmierci, jest Azja – orzeka się ją tam w 11 państwach: Afganistanie, Bangladeszu, Chinach, Indonezji, Japonii, Korei Północnej, Malezji, Mongolii, Pakistanie, Singapurze i Wietnamie.

AI opracowała raport na podstawie oficjalnych informacji oraz danych dostarczonych przez organizacje pozarządowe, obrońców praw człowieka i media.”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: