Amnesty International – grupa OSTROŁĘKA

amnesty international grupa lokalna ostrołęka

Kolejna bezprawna egzekucja w Iranie

Posted by amnestyostroleka w dniu Maj 2, 2009

za onetem:

W Iranie została stracona Delara Darabi, skazana na karę śmierć za zbrodnię, którą rzekomo popełniła w wieku 17 lat. Egzekucja odbyła się w Centralnym Więzieniu w mieście Raszt. Delara jest drugą już osobą w tym roku, której zostało odebrane życie za zbrodnię, którą rzekomo popełniła będąc jeszcze nieletnią – informuje Amnesty International.
Amnesty International jest oburzone egzekucją Delary Darabi. – Jej prawnik nie został poinformowany o tej egzekucji. Według obowiązującego prawa władze miały obowiązek poinformowania prawnika na co najmniej 48 godzin przed egzekucją – powiedziała Hassiba Hadż Sahraoui, zastępczyni Dyrektora Programu Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

– Wydaje się, że był to cyniczny krok ze strony władz, które chciały uniknąć demonstracji w kraju i na całym świecie, a które mogły ocalić życie Delary Darabi” – dodała.

Młoda Iranka w wieku 17 lat napadła ze swoim chłopakiem na dom ciotki. Prawdopodobnie podczas szamotaniny chłopak Delary dźgnął kobietę nożem. Początkowo winę wzięła na siebie 17-latka, ponieważ wierzyła, że nie grozi jej egzekucja jako nieletniej. Szybko jednak zmieniła zeznania, ale dla sądu było już za późno. Irańskiego wymiaru sprawiedliwości nie przekonały nawet tak jasne dowody, jak fakt, że kobieta została ugodzona nożem bardzo silnie przez praworęczną osobę, a Delara była leworęczna. Chłopak dostał 10 lat więzienia za współudział.

Iranka została stracona, pomimo iż 20 kwietnia br. Sąd Najwyższy odroczył jej egzekucję o dwa miesiące. – To jest wskazówka, że decyzje Sądu Najwyższego nie są respektowane i są ignorowane w prowincjach – mówi Hassiba Hadż Sahraoui.

Amnesty International uważa, że proces Delary nie był sprawiedliwy, gdyż sąd odmówił uwzględnienia dowodów, które według jej prawnika wskazywały na niewinność.

Od 2006 roku, gdy sprawa wyszła na jaw, Amnesty International prowadziła kampanię na rzecz Delary Darabi, apelując do władz Iranu o zawieszenie wyroku śmierci i o ponowne przeprowadzenie procesu w zgodzie ze standardami międzynarodowymi.

Egzekucja Delary Darabi to już 140-ta w tym roku w Iranie. Jest ona drugą kobietą, która została stracona. Od 1990 roku Iran wykonał egzekucję na co najmniej 42 nieletnich przestępcach, w tym ośmioro zostało straconych w 2008 roku i jeden 21 stycznia br. Jest to pogwałcenie prawa międzynarodowego, które bardzo jasno i stanowczo zakazuje egzekucji osób, które popełniły przestępstwo nie mając ukończonego 18-go roku życia.


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: