Amnesty International – grupa OSTROŁĘKA

amnesty international grupa lokalna ostrołęka

Juwenalia 2009

Posted by amnestyostroleka w dniu Maj 28, 2009

W tym roku nie zabraknie i nas. Tematem przewodnim będzie sprawa tajnych więzień CIA.

Fakt istnienia w Polsce i innych państwach Europy Środkowej tajnych więzień CIA nie jest do końca potwierdzony,  a polskie władze odpowiadają wymijająco i nie udzielają klarownych wyjaśnień.
Pierwsze doniesienia nt. owych więzień pojawiły się na łamach „Washington Post” w 2005 roku, gdzie Dany Priest pisała o „tajnych więzieniach w krajach wschodnioeuropejskich”.  Następnego dnia przedstawiciel Human Right Watch ogłosił, że państwami tymi są najprawdopodobniej Polska i Rumunia. Wkrótce po pojawieniu się pogłosek i artykułów rozpoczęto śledztwa (prowadzone przez Radę Europy, a kolejne także przez  Parlament Europejski), które wskazały na możliwość istnienia tajnych więzień CIA w Polsce. Polskie władze unikały jednak współpracy ws. śledztw, a po ich zakończeniu wciąż kategorycznie zaprzeczają, by takie więzienia kiedykolwiek znajdowały się na terenie kraju.
Amnesty International od chwili pojawienia się pierwszych podejrzeń w sprawie istnienia w Polsce tajnego więzienia CIA wzywała Polskę do przeprowadzenia pełnego, rzetelnego i niezależnego śledztwa w tej sprawie. Także Parlament Europejski i Rada Europy wystosowały podobne apele. W marcu 2008 warszawska prokuratura wszczęła wreszcie śledztwo w tej sprawie. W kwietniu 2009 roku Amnesty International rozpoczęło międzynarodową kampanię, w której wzywa władze Polski do informowania opinii publicznej o zakresie i metodach prowadzonego śledztwa.
Ostrołęcka Grupa Lokalna Amnesty International do zapoznania się z materiałami nt. kampanii prowadzonej przez Stowarzyszenie Amnesty International. Członkowie grupy obecni będą na ostrołęckich Juwenaliach 28 maja, scena przy Kupcu. Zbierać będziemy podpisy pod petycją do premiera Donalda Tuska, wzywającą polskie władze do ujawnienia wyników śledztwa.

Prócz petycji, służymy także pomocą. Postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące Amnesty, opowiemy o najbliższych planach grupy.

Serdecznie zapraszamy! 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: